Question: The typical distance between average - sized asteroids in the main asteroid belt is about a million km . . . Use the
The typical distance between average−−sized asteroids in the main asteroid belt is about a million km.. Use the following values to calculate the force between two such asteroids:
Mass of asteroid 1=6.681=6.68x108 kg
Mass of asteroid 2=7.872=7.87x108 kg
Distance between asteroids 11 and 2=1.1812=1.181x1010Unknown node type: sup^9 m
Then, calculate the force of attraction between the Sun and asteroid 1,1, knowing that the Sun's mass is 1.988471.98847x10^301030 kg and asteroid 11 is 2.522.52 AU from the Sun.
How many times greater is the Sun's force compared to asteroid 2 ' " id="MathJax-Element-1806-Frame" style="font-size: 121%; position: relative;" tabindex="0">2'2 ' " id="MathJax-Element-2516-Frame" style="font-size: 121%; position: relative;" tabindex="0">2's force on asteroid 1?1?
Step by Step Solution
★★★★★
3.42 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
