Question: The vibrational transition from v = 3 to v = 4 for ? 1 H 3 5 C l occurs with a force constant of

The vibrational transition from v=3 to v=4 for ?1H35Cl occurs with a force constant of the HCl bond equal to 4.78105gsec2. Assume that the vibrational motion of HCl is purely harmonic. Calculate the energy of the transition between the vibrational energy levels in this molecule, in units of ergs.
or (:6.6310-34(J)(s),NA=6.0221023mol-1}
a.5.2710-13erg
b.4.4410-13erg
c.5.7410-13erg
d.1.6110-24erg
e.5.441014erg
 The vibrational transition from v=3 to v=4 for ?1H35Cl occurs with

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!