Question: The Well water ( a= NH3 mg/L , b=pH , c= GPM ) is acidified with 0.005% H2SO4 to pH 6.5 and then chlorinated with

The Well water ( a= NH3 mg/L , b=pH , c= GPM ) is acidified with 0.005% H2SO4 to pH 6.5 and then chlorinated with Ca(ClO)2 solution to obtain 0.5 mg/L residual chlorine (all coming from HClO) . With the data below compute : a) The volume and proportion of Ca(ClO)2 (70% available Cl2) with water so that the flow rate of 100 ml/min can last for 5 days (24 hrs per day, and use 200 liters drum). Note: The maximum percentage of Ca(ClO)2 should be 10%. Adjust the flow rate if necessary. b) The flow rate of 0.005% H2SO4 .

(a=0.49, b= 7.71, c=580 ) ORO ( a=0.5, b=7.72, c=590 ) SALILIN ( a=7.73, b=7.73, c=600 )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!