Question: There are only two risky assets A and B with expected returns F = 30 % and r = 20 % The covariance matrix
There are only two risky assets A and B with expected returns F = 30 % and r = 20 % The covariance matrix of their returns is (a) [0.0576 0.0288 [0.0288 0.0256] Solve for the minimum-variance portfolio of the two risky assets, as well as the expected rate of return and standard deviation of the portfolio. (9 marks) (b) Solve for an efficient portfolio with expected return 29.25%. (8 marks) (c) Explain how the returns of the two portfolios derived in (a) and (b) are correlated. (3 marks)
Step by Step Solution
3.49 Rating (152 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Portfolio Analysis a MinimumVariance Portfolio Calculate Portfolio Weights wA wB We can find the minimumvariance portfolio weights by solving the foll... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
