Question: This is an Excel assignment, i.e., the deliverable is an Excel workbook. Suppose a company over the next five years is going to pay the

This is an Excel assignment, i.e., the deliverable is an Excel workbook.

Suppose a company over the next five years is going to pay the following stream of dividends:

  • year 1 = $5
  • year 2 = $5
  • year 3 = $9
  • year 4 = $7
  • year 5 = $10

Starting in year 6 the company's dividend is going to grow at 6% until year 10, and then will grow at 2% forever. Suppose the company has a beta of 1.2, the risk-free rate is 2%, and the market risk premium is 6%. What is the price of the company's stock? The price of the company's stock should be $135.15.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!