Question: This is one question; please zoom in for more details. If the full question is not answered it will be downvoted. Consider the following information:

This is one question; please zoom in for more details. If the full question is not answered it will be downvoted.
Consider the following information: Demand rate (D) = 330 units per hour Lead time (T) = 8 hours Container capacity (C)= 25 units Safety factor (x) = 20% a. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number.) b. The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.) c. Suppose the lead time is reduced to seven hours. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number.) The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.)Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
