Question: This is pertaining to computing overhead variances. Can someone help? I am struggling with this section. I am not sure what to do with some
This is pertaining to computing overhead variances. Can someone help? I am struggling with this section. I am not sure what to do with some of the information below.
Last month, Smithson reported the following actual results: actual variable overhead, $10,400; actual fixed overhead,$2,750; actual production of 5,000 units at 0.30 direct labor hours per unit. The standard direct labor time is .25 direct labor hours per unit (1,200 static direct labor hours/4,800 static units). Variable OH=8,400/1200=$7 DLHR
Fixed OH=3,600/1,200=$3DLHR
I need help computing the overhead variances for the month: variable overhead cost variance, variable overhead efficiency variance, fixed overhead cost variance and fixed overhead volume rate.
and help with understanding why the variances are favorable or unfavorable.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
