Question: This question is related to embedded systems Consider an NMOS transistor in 180nm process with W/L =0.36/0.18m. In this process, the gate oxide thickness is
This question is related to embedded systems
Consider an NMOS transistor in 180nm process with W/L =0.36/0.18m. In this process, the gate oxide thickness is 40A. The high-field mobility of electrons, n is assumed to be 180cm2/V at 70C, threshold voltage, Vtn=0.4V and ox=3.98.851014F/cm. Plot Idsvs. Vds for Vgs=0,1.2 and 1.8V
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
