Question: Time left 1 As shown in the figure below, Kate and Josh are standing still at opposite ends of a uniform board of mass M

Time left 1 As shown in the figure below, Kate and Josh are standing still at opposite ends of a uniform board of mass M = 15 kg and length L = 7.8 m. with kate at the left end and Josh at the right end. Kate has a mass of my =/50 kq and Josh has a mass of my = 65 ka. The board is initially at rest on a horizontal frictionless icy surface. Suppose now that they walk toward each other and stop at the exact center of the board, What will be the magnitude (him) and direction of the displacement of the board from its initial position? Kate Josh ice 0 0.45 to the right O 0.90 to the left 0.45 to the left 1.80 to the right 0.90 to the right
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
