Question: 6. Longstreet Inc. has fixed operating costs of $310.000, variable costs of $2.55 per unit produced, and its product sells for $3.75 per unit. What

 6. Longstreet Inc. has fixed operating costs of $310.000, variable costs

6. Longstreet Inc. has fixed operating costs of $310.000, variable costs of $2.55 per unit produced, and its product sells for $3.75 per unit. What is the company's break-even point, i.e., at what unit sales volume would income equal costs? a. 219,583 6. 258,333 c. 206,667 d. 317,750 e. 214,417 7. Desai Inc. has the following data in thousands. Assuming a 365-day year, what is the firm's cash conversion cycle? Round to the nearest whole day. Annual sales = $45,000 Annual cost of goods sold = $23.500 Inventory = $4,500 Accounts receivable = $1,800 Accounts payable = $2,500 a. 42 days 6.57 days c. 46 days d. 37 days e. 39 days

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!