Question: Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,190 per unit; variable cost = $410 per unit: fixed
Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,190 per unit; variable cost = $410 per unit: fixed costs = $4.92 million; quantity = 82,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within +20 percent. What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case and worst-case scenario analysis? (Do not round intermediate calculations and enter your answers in dollars, not million, rounded to the nearest whole number, e.g., 1,234,567.) Scenario Unit Sales Unit Price Unit Variable Cost Fixed Costs 82,000 $ 1,190 S 410 $ 4.920,000 Base case Best case Worst case
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
