Question: Two asteroids collide and stick together, as indicated in the diagram. Asteroid 1 has mass m1 = 15300 kg and is initially moving in the

Two asteroids collide and stick together, as indicated in the diagram. Asteroid 1 has mass m1 = 15300 kg and is initially moving in the positive x direction with speed v1 = 750 m/s. Asteroid 2 has mass m2 = 24700 kg and is initially moving with speed v2 = 1290 m/s at an angle 0 = 49.70 with the positive x axis. After the collision, the composite object moves with speed v at an angle o with the positive x axis. Before After 1 X A 25% Part (a) Write an expression for the x component of the final velocity. 2 2 4 25% Part (b) Write an expression for the y component of the final velocity. A 25% Part (c) What is the final speed, in meters per second, of the composite object? A 25% Part (d) What is the value, in degrees, of the angle d
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
