Question: Two capacitors of capacitance C 1 = 5 mu F and C 2 = 1 0 mu F are connected in series and

Two capacitors of capacitance C1=5\mu F and C2=10\mu F are connected in series and a voltage of 60 V
is applied across this combination until steady state has been attained. The capacitors are now
disconnected and rewired such that the plates with the same polarity are joined together making
a parallel connection. Assume no charge is lost in this process. Answer the given subquestions.
i)find the final charge in both the capacitors after they have been connected in parallel.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!