Question: Two long wires, L 1 and L 2 , are separated by L = 4 . 4 cm and carry currents I 1 = 1

Two long wires, L1 and L2, are separated by L=4.4 cm and carry currents I1=1.1 A and I2=0.55 A, respectively, in the same direction.
A proton travels in a straight line between the wires. At what distance, y, from wire L2 must the proton be to move along this trajectory?
Checkbox options
(a)
y=1.47 cm
(b)
y=2.2 cm
(c)
y=2.93 cm
(d)
y=1.1 cm
(e)
y=0.73 cm

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!