Question: Two metal disks, one with radius R _ 1 = 2 . 5 4 cm and mass M _ 1 = 0 . 8 5

Two metal disks, one with radius R_1=2.54 cm and mass M_1=0.850 kg and the other with radius R_2=5.07 cm and mass =1.53 kg are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center.
What is the total moment of inertia of the two disks?
ANSWER:
Part B
A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the
string. If the block is released from rest at a distance of 2.03m above the floor, what is its speed just before it strikes
the floor?
ANSWER:
Part C
Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!