Question: Une bo te et pompe de 5 kg , initialement au repos sur la glace, est remplie de 1 0 kg d'eau, = 1 0

Une bote et pompe de 5 kg , initialement au repos sur la glace, est remplie de 10 kg d'eau, =1000kgm3.t=0s, la pompe gnre un jet d'eau une vitesse de vJ=25ms et un dbit massique de m=1kgs. Si le coefficient de frottement entre la bote et le sol glac est =0.1, quelle est la vitesse maximale atteinte par la bote?
A 5 kg box and pump, initially at rest on ice, is filled with 10 kg of water, =1000kgm3. At t=0s, the pump generates at jet of water at a speed of vJ=25ms and a mass-flow rate of m=1kgs. If the coefficient of friction between the box and the icy ground is =0.1, what is the maximum speed attained by the box?
Une bo te et pompe de 5 kg , initialement au

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!