Question: Unit Sales = 6000 Price per unit = $ 115 Variable cost per unit = $ 61 Total fixed cost = $ 162,000 Tax =
Unit Sales = 6000 Price per unit = $ 115 Variable cost per unit = $ 61 Total fixed cost = $ 162,000 Tax = 22%
Question
At the end of the period, the company decides to make business reinvestments for new ventures with the total capital required is $ 90,000, if the target equity ratio is 70%. What is the dividend and payout ratio?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
