Question: Use the Merton (1974) model to solve the approximate probability of default for a corporate debt issuer that has: current assets value = $24M, outstanding

Use the Merton (1974) model to solve the approximate probability of default for a corporate debt issuer that has: current assets value = $24M, outstanding debt at maturity = $20M, there are 3 more months until debt maturity, risk free interest rate = 3.5%, assets volatility (standard deviation) = 45% per annum.

A. 43%

B. 33%

C. 63%

D. 23%

E. 53%

You assume the following information regarding the risk free interest rates and a debt-issuing (with a face value of $1,000) corporate respective interest rates:

Years

Risk Free Interest Rate

Corporate Interest Rate

1

4%

4.5%

2

4%

5.0%

3

4%

5.5%

4

4%

6.0%

5

4%

6.5%

What are the approximate cumulative expected default losses (in %) after 5 years?

A. 11.75%

B. 15.75%

C. 17.75%

D. 9.75%

E. 13.75%

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!