Question: Use the t -distribution to find a confidence interval for a mean given the relevant sample results. Give the best point estimate for , the
Use the t-distribution to find a confidence interval for a mean given the relevant sample results. Give the best point estimate for , the margin of error, and the confidence interval. Assume the results come from a random sample from a population that is approximately normally distributed. A 95% confidence interval for using the sample results x=78.7, s=8.5, and n=42 Round your answer for the point estimate to one decimal place, and your answers for the margin of error and the confidence interval to two decimal places.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
