Question: Using constant workforce and varying inventory and stock out, what would be the constant workforce? Production required in periods 1 , 2 and 3 respectively

Using constant workforce and varying inventory and stock out, what would be the constant workforce? Production required in periods 1,2 and 3 respectively are 1,200,1,500 and 900 units. One worker during the panning horizon can produce two units in one day. Number of workdays are 22 in period 1,17 in period 2, and 21 in period 3. Assume that the beginning inventory is 300 units. What is the number of workers required during the planning horizon of three periods?
Total production required = Total demand during the three period + ending inventory required beginning inventory =1,200+1,500+900-300=3,300. Number of workdays available =22+17+21=60 days. One worker can produce 602=120 units during the planning horizon. So number of workers needed to produce 3,300 units =3,300120=27.5. Rounded up =28 workers.
 Using constant workforce and varying inventory and stock out, what would

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!