Question: Using the following information for this problem. Probability of rapid growth = 25% with a 30% rate of return, probability of normal growth = 50%

Using the following information for this problem. Probability of rapid growth = 25% with a 30% rate of return, probability of normal growth = 50% with 15% rate of return, and the probability of a recession = - 25% with a -20% rate of return, the standard deviation of the returns would be _______.

8.3%

12%

14%

18.4%

21%

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!