Question: Using the givens provided, how many minutes will it take to heat 150 liters of water from 86 F to 131 F with a 20

Using the givens provided, how many minutes will it take to heat 150 liters of water from 86 F to 131 F with a 20 kilowatt heater. (Round to the nearest whole number) Givens Density of water = 1-9 1 Liter = 1000cm' cm? specific heat capacity = 4.184 J 9 C C = (F - 32) x 5 9 1Watt = 1 Joule sec 1 Kilowatt = 1000 Watts

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!