Question: V car = 24 m/s V van = 4 m/s The van is 68 meters ahead of the car. With respect to the original position

Vcar = 24 m/s Vvan = 4 m/s The van is 68 meters ahead of the car.

With respect to the original position of the car, what is the position 9in meters)at which the car encounters and meets with the van?

(Answer to the nearest Hundredth place)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!