Question: Water at 5 0 oC flows steadily through a tank shown in the figure below. At section 1 , D 1 = 4 5 cm

Water at 50oC flows steadily through a tank shown in the figure below. At section 1, D1=45 cm, and the volume flow is 25 m3/h. At section 2, D2=15 cm and the average velocity is 6.14 m/s. If D3=700mm, what is:
a)(4 points) the mass flow rate through section 3 in kg/min?
b)(2 points) the average velocity through section 3 in m/s?
c)(3 points) Is the flow in or out of the tank at section 3?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!