Question: Water ( density = 9 9 7 . 1 kg ? m 3 = 6 2 . 2 5 I b m f t 3

Water (density =997.1 kg ?m3=62.25
Ibmft3) is flowing through a circular pipe.
Given that the water flows through a pipe
with a mass flowrate of 0.20kgsec and
the velocity in the pipe is known to be
0.58 meters ?sec, what is the diameter of
the pipe in cm ? Report your answer to
two decimal places.
Water ( density = 9 9 7 . 1 kg ? m 3 = 6 2 . 2 5

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!