Question: ( WATER SOFTENING - 4 0 points ) A groundwater supply has the following analysis: C a 2 + = 1 0 8 m g

(WATER SOFTENING -40 points) A groundwater supply has the following analysis:
Ca2+=108mgl
Mg2+=44mgl
Na+=138mgl
HCO3-=146mgl
SO42-=110mgl
Cl-=336mgl
Calculate the quantities of lime and soda ash for excess-lime softening. Assume that the practical limits of hardness removal for calcium are 30mg1 as CaCO 3 and for magnesium are 10mg1 as CaCO 3.
( WATER SOFTENING - 4 0 points ) A groundwater

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!