Question: We apply Eq. [7 -4] twice: once for the man and once for the cheetah. We'll take the initial time t1 = 0, and at

 We apply Eq. [7 -4] twice: once for the man and

We apply Eq. [7 -4] twice: once for the man and once for the cheetah. We'll take the initial time t1 = 0, and at this time choose the initial position of the cheetah to be x1(cheetah) = 0, so that x1(man) = 0.400 km. We then solve for the time t 2 When x2(cheetah) = x 2(man), i.e., (110 km/h)at2 = 0.400km + (35.0km/h)1ff2 Therefore, 0400 km t = =5.33 >

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!