Question: We want to value a private software firm using relative valuation. Assume the following: the average Price/Sales ratio for the software industry is 2 the
We want to value a private software firm using relative valuation. Assume the following:
- the average Price/Sales ratio for the software industry is 2
- the average Price/Earnings ratio for the software industry is 5
1. If we know the private firm's sales are $3 million then the estimated value of this firm would be equal to:

2. If we know the private firm's earnings are $1.5 million then the estimated value of this firm would be equal to:

[Select ] 2*5*3 = $ 30 million 5*3 = $15 million (1/2)*3 = $1.5 million 2*3 = $6 million
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
