Question: What are the steps on solving this problem? 18.6 The figure shows a mass m=2kg moving in a circle at constant speed which is attached
What are the steps on solving this problem?

18.6 The figure shows a mass m=2kg moving in a circle at constant speed which is attached to a rotating rod by two strings of length L=0.3m. The distance between where the strings attach to the rod is given by d=0.25m. What is the tension in the upper string if the mass has the speed v required for the bottom string to have zero tension? (A) 29N (B) 18N L (C) 34N d (D) 21N L (E) 47N Rotating rod
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
