Question: What are the steps on solving this problem? 21.2 A box of mass m=6.5 kg on a frictionless incline of angle 0 = 30 is

What are the steps on solving this problem?

What are the steps on solving this problem? 21.2 A box of

21.2 A box of mass m=6.5 kg on a frictionless incline of angle 0 = 30 is connected, by a cord that runs over a (frictionless and massless) pulley, to a spring of spring constant k = 180 N/m, as shown in the figure. The box is released from rest when the spring is unstretched. What is the speed v of the box when it has moved a distance d=0.15m down the incline? (A) 0.48 m/s (B) 1.14 m/s (C) 0.92 m/s (D) 0.84 m/s (E) 0.65 m/s

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!