Question: what is B ? Sam's Cat Hotel operates 49 weeks per year, 5 days per week. It purchases kitty litter for 58,00 per bag. The

what is B ? what is B ? Sam's Cat Hotel operates 49 weeks per
Sam's Cat Hotel operates 49 weeks per year, 5 days per week. It purchases kitty litter for 58,00 per bag. The following information is available about these bags >Demand = 75 bags/week > Order cost = $50/order Annual holding cost = 25 percent of cost > Desired cycle-service level = 90 percent > Lead time = 4 week(s) (20 working days) Standard deviation of weekly demand = 10 bags > Current on-hand inventory is 225 bags, with no open orders or backorders Suppose that Sam's Cat Hotel uses a P system. The average daily demand, a, is 15 bags (75/5), and the standard deviation of daily Standard Deviation of Weekly Demand demand is 4 472 bags Refer to the standard normal table for z values Days per Wook a. What P (in working days) and T should be used to approximate the cost trade-offs of the EOQ? The time between orders, P. should be 29 days (Enter your response rounded to the nearest whole number) The target inventory. T should be 775 bags (Enter your response rounded to the nearest whole number) b. How much more safety stock is needed than with a Q system? bags (Enter your response rounded to the nearest whole Ina

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!