Question: what is b? There is only one copying machine in the student lounge of the business school. Students arrive at the rate of 2 =
what is b?
There is only one copying machine in the student lounge of the business school. Students arrive at the rate of 2 = 40 per hour (according to a Poisson distribution). Copying takes an average of 40 seconds, or h=90 per hour (according to a negative exponential distribution) a) The percentage of time the machine is used = 44 percent (round your response to the nearest whole number) b) The average length of the queue-students (round your response to two decimal places)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
