Question: What is the balance statement for the year with the following information (not all data may be needed or relevant)?: a. Income Statement Data for

What is the balance statement for the year with the following information (not all data may be needed or relevant)?:

a. Income Statement Data for 20XX:

Units produced and sold = 420

Sales ($80 per unit selling price) = $33600

Cost of goods sold ($30 per unit, all variable costs) = $12600

Labor = $0 (Mr. and Mr. Lee were the only ones working and did not pay

themselves)

Advertising fees =$2000

Bank fees = $150

Phone/internet = $1200

Shipping ($3 per unit) = $1260

Utilities = $900

Office supplies = $800

Interest expense on note payable = $350

Depreciation expense (straight line) = $800

Income tax rate = 26 %

b. Other Financial Data for 20XX:

Proceeds from sale of equipment = $3000. The equipment originally cost $1000

and had accumulated depreciation of $200.

Purchase of equipment = $1600 (The machine is purchased on the last day of 20XX so no depreciation expense is recorded.)

Repayment of note payable = $5000

Consider any data relevant from the income statement.

c. Balance Sheet Data for Beginning of 20XX:

Cash and cash equivalents = $10000

Accounts receivable = $0 (Cash is received at time of sale)

Raw materials inventory = $10500

Equipment = $5000 (This includes the $1000 cost of the equipment sold in 20XX).

Accumulated depreciation = $1,000 (This includes the accumulated depreciation

of 200 for the equipment sold in 20XX.

Accounts payable = $0 (Cash is paid at the time of purchase.)

Note payable = $5000 (This is the note payable which is repaid in 20XX)

Common stock = $15000

Retained earnings = $4500

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!