Question: What is the distance between a base station and a user if the the following parameters are considered: -assume power-log model -P0=10^-12 W -d0=1m -n=3
What is the distance between a base station and a user if the the following parameters are considered:
-assume power-log model
-P0=10^-12 W
-d0=1m
-n=3
-user's received power from the base station P=10^-18 W
Select one:
a. 350 m
b. 100 m
c. 1000 m
d. 200 m
e. 1000000 m
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
