Question: What is the re-order point for 90% service level? Average daly demand = 12 units per day. Lead Time = 6 days, Std. Deviation of

What is the re-order point for 90% service level?
What is the re-order point for 90% service level? Average daly demand = 12 units per day. Lead Time = 6 days, Std. Deviation of dally demand = 3 , std. deviation of lead time =3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!