Question: Where does the 5 year come from? Net Flotation Costs Flotation costs = $ 4.8m PV of future tax savings = (4.8m/5yrs) 0.4PVIFA (5yrs, 5.4%)
Where does the 5 year come from?

Net Flotation Costs Flotation costs = $ 4.8m PV of future tax savings = (4.8m/5yrs) 0.4PVIFA (5yrs, 5.4%) =0.96m 0.44.282020 =$ 1,644,296 (2 points) Net Flotation Costs = 4.8m - 1.644.296 = $3,155,704 (1 point)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
In the given question the 5 years refers to the time period over which the net flotation costs are b... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
