Question: why is the answer for the second question b? Calculate Ssur for a reaction that has rH=415kJmol1 at 273K. a) 1.52103JK1mol1 b) 1.52JK1mol1 c) 6.58104JK1mol1
why is the answer for the second question b?
Calculate Ssur for a reaction that has rH=415kJmol1 at 273K. a) 1.52103JK1mol1 b) 1.52JK1mol1 c) 6.58104JK1mol1 d) 6.58104JK1mol1 e) 1.52103JK1mol1 Given the following information about a reaction, calculate Suniv and predict whether the reaction is spontaneous or non-spontaneous. rH=200kJmol1rS=360JK1mol1T=298K a) 1.03103JK1mol1, spontaneous b) 3.11102JK1mol1, spontaneous c) 3.11102JK1mol1, non-spontaneous
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
