Question: You are conducting a study to see if the proportion of voters who prefer Candidate A is significantly less than 0.72. You use a
You are conducting a study to see if the proportion of voters who prefer Candidate A is significantly less than 0.72. You use a significance level of a = Ho: p = 0.72 HA: p < 0.72 = 0.01. You obtain a sample of size n = 491 in which there are 331 successes. What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.) test statistic = What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.) p-value
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
