Question: You are conducting a study to see if the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is significantly different from 0.22.
You are conducting a study to see if the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is significantly different from 0.22. You use a significance level of =0.02=0.02. H0:p=0.22H0:p=0.22 H1:p0.22H1:p0.22 You obtain a sample of size n=652n=652 in which there are 128 successes. What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.) test statistic = What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.) p-value = The p-value is...
- less than (or equal to)
- greater than
This test statistic leads to a decision to...
- reject the null
- accept the null
- fail to reject the null
As such, the final conclusion is that...
- There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is different from 0.22.
- There is not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is different from 0.22.
- The sample data support the claim that the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is different from 0.22.
- There is not sufficient sample evidence to support the claim that the proportion of men over 50 who regularly have their prostate examined is different from 0.22.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
