Question: You are given the following data for year 1 for a project Revenues = $ 75 Million Fixed Costs = $ 20 Million Total Variable

You are given the following data for year 1 for a project

Revenues = $ 75 Million

Fixed Costs = $ 20 Million

Total Variable Costs = $ 35 Million

Depreciation = $ 8 Million

Tax Rate = 25 %

Calculate the after tax cash flow ($ Million ) for the project for Year - 1

Find the answer to 2 decimals

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!