Question: You pay P ( 0 ) = $ 2 to buy a put with a strike of K = $ 1 0 0 that expires

You pay P(0)=$2 to buy a put with a strike of K=$100 that expires in a month. The underlying stock price was S(0)=$95 then you bought the put, but it increased to S(T)=$105 at the option expiration. What is your net profit (P&L)?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!