Question: You set up a Protective Put position on a stock-index currently priced at $54.50, using the following put option: [P(S0=$54.50, T=3 months, X=50)] that has

You set up a Protective Put position on a stock-index currently priced at $54.50, using the following put option: [P(S0=$54.50, T=3 months, X=50)] that has a current price of $0.50 in the market. Scale the transactions by one option contract. There are four parts to this answer, a) to d). (Show calculations that you performed to get the final answer, in order to earn more partial credit, in the event that you miss the final answer.)

a) What are your holdings for this Protective Put position?

b) Assume you hold the position to option expiration. What is your breakeven terminal stock price then?

c) Assume you hold the position to option expiration. What is your minimum profit (or, equivalently, maximum loss) in dollars?

d) Assume that you set up this position at time zero, and hold it to option expiration. What is the worst possible `percentage return' that you could realize over this period, from this protective put position?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!