Question: You were given the following data regarding Apple Corp Total equity = $100,000,000 Total debt = $50,000,000 After tax interest on debt = 6% per
You were given the following data regarding Apple Corp
Total equity = $100,000,000
Total debt = $50,000,000
After tax interest on debt = 6% per annum
Beta = 1.6
Current market price = $10/share
Expected selling price next year = $10.50/share
Expected dividend next year = $0.42/share
You have also found out from the website that the interest rate for Singapore Treasury Bill is 2.5%, and average market return is 7.5%
- What is the market risk premium?
- What is the required return for Apple Corp? What is the expected return for Apple Corp? Will you invest in shares of Apple Corp? Why?
- What is the weighted average cost of capital (WACC) for Apple Corp?
- Apple Corp has decided to increase its debt to $100,000,00 by taking a loan at after-tax interest rate of 8%. What is the WACC after this change? Should Apple Corp proceed with this change? Why?
- Apple Corp has decided to proceed with this $50,000,000 loan. Out of this amount, $30,000,000 will be used to pay dividend, and $20,000,000 will be kept in bank as fixed deposit which will earn 3.5% interest while waiting for opportunities to invest in viable projects. Discuss the appropriateness and the implications of its actions.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
