Question: Youngstown Rubber reports the following data for its first year of operation. Direct materials used= $711,000 Cost of goods manufactured= $680,600 Finished goods inventory, ending=

Youngstown Rubber reports the following data for its first year of operation.

Direct materials used= $711,000

Cost of goods manufactured= $680,600

Finished goods inventory, ending= $191,000

Manufacturing Overhead= 100,000

Finished goods inventory, beginning = 0

Work in process inventory, beginning = 0

Work in process inventory, ending = 130,400

What is the cost of goods sold? A. $1,491,600 B. $459,200 C. $489,600 D. $680,600

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!