Question: Suppose you want to estimate a population proportion, p, and p = .42, N = 6,000, and n = 1,600. Find an approximate 95% confidence
Suppose you want to estimate a population proportion, p, and p̂ = .42, N = 6,000, and n = 1,600. Find an approximate 95% confidence interval for p.
Step by Step Solution
★★★★★
3.41 Rating (170 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
The approximate 95 co... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
1346-M-S-S-D(5054).docx
120 KBs Word File
