Question: The article Unmarried Couples More Likely to Be Interracial (San Luis Obispo Tribune, March 13, 2002) reported that 7% of married couples in the United
The article “Unmarried Couples More Likely to Be Interracial” (San Luis Obispo Tribune, March 13, 2002) reported that 7% of married couples in the United States are mixed racially or ethnically. Consider the population consisting of all married couples in the United States.
a. A random sample of n = 100 couples will be selected from this population and p^ , the proportion of couples that are mixed racially or ethnically, will be computed. What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of p^ ?
b. Is it reasonable to assume that the sampling distribution of p^ is approximately normal for random samples of size n = 100? Explain. np , 10.
c. Suppose that the sample size is n = 200 rather than n = 100, as in Part (b). Does the change in sample size change the mean and standard deviation of the sampling distribution of p^? If so, what are the new values for the mean and standard deviation? If not, explain why not.
d. Is it reasonable to assume that the sampling distribution of p^ is approximately normal for random samples of size n = 200? Explain.
Step by Step Solution
3.30 Rating (168 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a b No since np 100007 7which is not greater than or equal to 10 c The mea... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
536-M-S-R-S (148).docx
120 KBs Word File
