Question: The formula used to compute a confidence interval for the mean of a normal population when n is small is (t critical value)
The formula used to compute a confidence interval for the mean of a normal population when n is small is
± (t critical value) s/√n
What is the appropriate t critical value for each of the following confidence levels and sample sizes?
a. 95% confidence, n = 15
b. 99% confidence, n = 20
c. 90% confidence, n = 26
± (t critical value) s/√n
What is the appropriate t critical value for each of the following confidence levels and sample sizes?
a. 95% confidence, n = 15
b. 99% confidence, n = 20
c. 90% confidence, n = 26
Step by Step Solution
★★★★★
3.45 Rating (158 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a Using technology the t critical value is 2... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
615-M-S-Q-M (1709).docx
120 KBs Word File
