Question: The lifetime of a battery in a certain application is normally distributed with mean = 16 hours and standard deviation = 2 hours.

The lifetime of a battery in a certain application is normally distributed with mean μ = 16 hours and standard deviation σ = 2 hours.
a. What is the probability that a battery will last more than 19 hours?
b. Find the 10th percentile of the lifetimes.
c. A particular battery lasts 14.5 hours. What percentile is its lifetime on?
d. What is the probability that the lifetime of a battery is between 14.5 and 17 hours?

Step by Step Solution

3.34 Rating (160 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a z 19162 150 The area to the right of z 150 is 00668 b The zscore of the 1... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

944-S-J-P-D (2170).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Statistics Questions!