Question: The time to failure of an electronic component can be described by a Weibull distribution with = 0, = 0.25, and a =

The time to failure of an electronic component can be described by a Weibull distribution with γ = 0, β = 0.25, and a = 800 hours.
(a) Find the mean time to failure.
(b) Find the standard deviation of the time to failure.
(c) What is the probability of the component lasting at least 1500 hours?

Step by Step Solution

3.29 Rating (164 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Weibull distribution 0 025 800 a EX 0 8001025 1 8005 ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

918-M-S-Q-C-B-S (967).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Statistics Questions!