Question: The U. S. Census Bureau announced that the median sales price of new houses sold in 2013 was $ 265,900, and the mean sales price
The U. S. Census Bureau announced that the median sales price of new houses sold in 2013 was $ 265,900, and the mean sales price was $ 322,100 (www.census.gov/newhomesales, March 1, 2014). Assume that the standard deviation of the prices is $ 90,000.
a. If you select samples of n = 4, describe the shape of the sampling distribution of X-BAR-bar.
b. If you select samples of n = 100, describe the shape of the sampling distribution of X-BAR-bar.
c. If you select a random sample of n = 100, what is the probability that the sample mean will be less than $ 346,000?
d. If you select a random sample of n = 100, what is the probability that the sample mean will be between 326,000 and 341,000?
Step by Step Solution
★★★★★
3.31 Rating (160 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a When n 4 the shape of the sampling distribution of Xbar should ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
494-M-S-S-D (1435).docx
120 KBs Word File
